Od Rodziców

RODZICE O PRZEDSZKOLU

O przedszkolu Horyzonty słyszeliśmy dużo dobrego już wiele lat wcześniej, zanim rozpoczęła się nasza z nim przygoda. Dziś, gdy nasza córka jest już w najstarszej grupie przedszkolnej, możemy bez wahania potwierdzić, że opinie te były prawdziwe. Kadra przedszkola Horyzonty to ludzie zaangażowani w swoją pracę oraz pełni entuzjazmu, co sprawia, że atmosfera panująca w tym miejscu jest niepowtarzalna. Jak twierdzi nasza córka – przedszkole to jej drugi dom, a pani wychowawczyni to taka przedszkolna mama. Dobrze jej tutaj. Oprócz ludzi tworzących Horyzonty, największym dla nas atutem przedszkola jest program wychowawczy oparty na wartościach chrześcijańskich, który zakłada również kształtowanie dobrych nawyków u dziecka, takich jak m.in. szacunek do innych, dbałość o porządek czy wytrwałość. Dzięki temu przekaz jaki płynie z przedszkola jest spójny z tym jaki sami próbujemy wcielać w życie. Ważna dla nas jako rodziców jest również systematyczna i wzajemna wymiana informacji, przekazywana wieloma sposobami, w tym poprzez regularne spotkania z opiekunem rodziny- tutorem. Nie mamy wątpliwości, że decydując się na przedszkole Horyzonty dokonaliśmy najlepszego wyboru dla naszej córki.

Ewelina i Leszek Minc

O Sterniku wiedzieliśmy od dawna. Nasi dobrzy znajomi z Warszawy posyłali dzieci do Sternika. Opowiadali nam o projekcie same dobre rzeczy. Nas urzekło to, że do przedszkola/szkoły przyjmuje się nie dziecko, lecz rodzinę. Nie ma castingu na najinteligentniejsze, najwymowniejsze, najlepiej rokujące dziecko, lecz jest rozmowa z rodzicami o zasadach i wartościach obecnych w projekcie. To wyrasta z przekonania, że dla wychowania i wykształcenia dzieci najważniejsi są rodzice. Oni są pierwszymi, niezastępowalnymi wychowawcami. Klimat domu jest kluczowy dla wszystkiego, co dziecko przyswaja poza domem.

My ogromnie cenimy spójność, jednoznaczność życia i deklaracji słownych. Odpowiada nam fakt, że w Horyzontach i Skrzydłach zasady i wartości są jasne, spisane, obecne w programach wychowawczych i obowiązujące wszystkich – rodziców, nauczycieli i dzieci. Każdego na miarę jego kompetencji i możliwości. To sprawia, że uczestnicząc w tym projekcie czujemy się bezpiecznie. Przekaz, bowiem, jaki płynie do naszych dzieci ze strony przedszkola czy szkoły, jest przewidywalny, zgodny z tym, co sami cenimy i czym staramy się żyć.

Ewa i Maciej Kaleta

Zdecydowaliśmy się na przedszkole Horyzonty, bo dzieci uczą się tam tych wartości, na których nam zależy. Możemy być pewni, że to przedszkole będzie nas wspierać w procesie wychowawczym i wiemy, że całej kadrze też zależy na wychowaniu naszych dzieci na dobrych i odpowiedzialnych ludzi. Widzimy jak panie nauczycielki i inne dzieci wspierały i wspierają naszą córkę w trudnym dla niej okresie adaptacyjnym. Dzięki temu czuje się coraz pewniej i swobodniej. Fajną rzeczą jest funkcja tutora, który towarzyszy i wspiera dziecko przez cały okres nauki w przedszkolu. Poza tym,  cechą wyróżniającą to miejsce jest duża integracja rodziców, którzy się znają, spotykają ze sobą, a kiedy trzeba wzajemnie sobie pomagają.

Magda i Grzegorz Szewczyk

Szukaliśmy z mężem przedszkola, w którym nasze dziecko będzie czuło się dobrze. Nasza 5-letnia córka często choruje, w związku z tym każdy powrót do przedszkola po chorobie wiąże się z kolejnym etapem adaptacji. Sama jestem pedagogiem i wiem, że nauczyciel w tym procesie odgrywa ważną rolę. Któregoś razu po dwumiesięcznej nieobecności naszej córki w przedszkolu, wróciła do domu i powiedziała, że jutro wstanie wcześniej niż my, ponieważ jedzie do przedszkola. Była to dla nas ogromna radość i nadzieja, że to właściwe miejsce dla niej i dla nas jako rodziny. W tym przedszkolu dziecko nie jest samotną wyspą, jest częścią rodziny, a jego problemy są traktowane poważnie o czym mogliśmy się przekonać w trakcie rozmów z nauczycielką i spotkań opiekunowskich. Gdybyśmy mieli jeszcze raz podjąć decyzję o wyborze przedszkola dla naszej Zosi, znów wybralibyśmy Przedszkole Horyzonty prowadzone przez Fundację Sternik.

Magda i Adam Linkowscy

Na placówki Sternika zdecydowaliśmy się 3 lata temu. Dziś z perspektywy czasu możemy z pewnością powiedzieć, że był to optymalny wybór dla trójki naszych dzieci, jak i całej naszej rodziny. W Sterniku cenimy bardzo duży nacisk położony na wychowanie – „o krok przed edukacją”. Regularne rozmowy z tutorem naszej rodziny pozwalają na bieżąco śledzić postępy i reagować w sposób przemyślany, gdy pojawiają się jakieś wyzwania. Ogromną pomocą są wykłady i warsztaty organizowane przez szkołę dla rodziców, w tym szczególnie cenione przez nas kursy Akademii Familijnej, które bardzo pomagają w codziennym, bardziej świadomym wychowaniu dzieci.  Ogromną wartością szkół Sternika jest model edukacji zróżnicowanej – osobna szkoła dla dziewcząt „Horyzonty” oraz dla chłopców „Skrzydła”. Metody pracy oraz forma przekazywania wiedzy dostosowane do predyspozycji rozwojowych dziewcząt i chłopców oraz ich zainteresowań naturalnie wspomagają jakość edukacji. Tym samym nauka staje się dla dziecka ciekawsza, bardziej przystępna – często po prostu łatwiejsza. Sternik to godne polecenia miejsce dla Rodziców, którzy wychowanie swoich dzieci traktują poważnie i chcą w nim aktywnie uczestniczyć! To również miejsce spotkania fantastycznych rodzin, którym przyświeca wspólny cel  – przekazać dzieciom to co najlepsze!

Iza i Witek Wachowiak