Niedźwiadki i Koziołki wyruszyły ostatnio na wielką wyprawę! Klepsydra przeniosła je w czasie o 1000 lat do dawnego grodu na Ostrowie Tumskim. Dowiedziały się jak powstawał gród. Sami go składali z makiety i jej elementów. Utworzyli wały, chaty i pałac księcia. Przedszkolaki dowiedziały się, że chaty były budowane z drewna, które pochodziło z pobliskich lasów, a ich dachy były pokryte strzechą. Pałac księcia powstał zaś z kamienia. Dzięki opowieściom z teatrzyku kamishibai dzieci poznały życie w grodzie 1000 lat temu, odkryły podobieństwa i różnice pomiędzy naszą codziennością, a życiem dawnych mieszkańców grodu. Dzieci dowiedziały się, że dawni mieszkańcy sami musieli wytwarzać wszystkie potrzebne im rzeczy. Następnie dzieci wcielały się w postaci dawnych mieszkańców i naśladowały ich codzienne czynności, zbieranie jabłek, wysiewanie zboża na polu, naprawianie ubrań, odpoczynek nad rzeką. Było też trochę współczesności bo nazwy zebranych warzyw i owoców dzieci mówiły po angielsku.To była bardzo fascynująca wyprawa!